Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
Działanie 5.1 „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)”
Gmina Miasto Elbląg – Elbląskie Centrum Usług Społecznych zwana dalej Liderem
Projektu, na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1079), zwanej dalej „ustawą”, ogłasza otwarty nabór Partnera/Partnerów do wspólnego przygotowania i realizacji projektu na konkurs
nr FERS.05.01-IZ.00-002/24 na skalowanie innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina”, Działanie 5.1 „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)” Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
I. Cel partnerstwa
Współpraca przy opracowaniu i realizacji projektu przygotowywanego w odpowiedzi na konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-002/24 ogłoszony przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na projekty dotyczące skalowania innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina” w ramach Działania 5.1 „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)”
Ogłoszenie o konkursie oraz pełna dokumentacja znajdują się pod adresem: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/51-innowacje-spoleczne-2/
II. Planowany termin realizacji projektu
Projekt rozpocznie się 01.10.2024 roku i będzie trwać do 30.09.2027 roku.
III. Cel projektu
Celem projektu jest dostosowanie modelu „Wygrana rodzina” do lokalnych uwarunkowań oraz zbudowanie lokalnej koalicji na rzecz jego wprowadzenia w życie na obszarze realizacji projektu poprzez objęcie wsparciem działań projektowych 15 rodzin zagrożonych pokoleniowym dziedziczeniem biedy.
IV. Zakres tematyczny współpracy w ramach partnerstwa
W ramach partnerstwa przewiduje się podjęcie następujących działań:
- Wspólne opracowanie przez Lidera i Partnera/Partnerów szczegółowej koncepcji projektu z podziałem na realizację zadań oraz stworzenie wniosku aplikacyjnego:
- Dostosowanie modelu Wygrana rodzina do lokalnych uwarunkowań oraz zbudowanie lokalnej koalicji na rzecz jego wprowadzenia w życie na obszarze realizacji projektu,
- Rekrutacja rodzin, które wymagają wzmocnienia kapitału społecznego, i przeprowadzenie diagnozy ich potrzeb,
- Realizacja lokalnego systemu wsparcia dla zrekrutowanych rodzin, zgodnie z modelem, tj realizacja 4 komponentów modelu:
-
- Akademia rozwoju talentów (ART),
- Edukacja rodzinna,
- Animacja samopomocy sąsiedzkiej,
- Praca specjalistów z rodzinami.
Na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
d. Podjęcie działań, które zapewnią wprowadzenie modelu do praktyki w lokalnym środowisku, co oznacza kontynuację działań opartych na wypracowanych w okresie realizacji projektu narzędziach wspierania rodziny oraz współpracy instytucjonalnej.
Wszystkie działania muszą być prowadzone zgodnie z modelem „Wygrana rodzina”.
V. Forma prawna partnerstwa
Projekt będzie realizowany na podstawie umowy o partnerstwie zawartej pomiędzy Gminą Miasto Elbląg / Elbląskim Centrum Usług Społecznych Liderem Partnerstwa a Partnerem/Partnerami wyłonionym/mi w drodze niniejszego konkursu.
VI. Wymagania wobec Partnera
- Partnerem może być organizacja pozarządowa lub inny podmiot wskazany w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku, która/-y posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie w działalności na rzecz dzieci i młodzieży na polu włączenia społecznego lub wspierania rozwoju lub wyrównywania szans, zdobyte na obszarze realizacji projektu lub jego bliskiego sąsiedztwa rozumianego jako gmina lub powiat sąsiadująca/-y z obszarem realizacji projektu.
- Partner powinien posiadać udokumentowane doświadczenia w realizacji zadań z zakresu działalności na rzecz dzieci i młodzieży na polu włączenia społecznego lub wspierania rozwoju lub wyrównywania szans.
- Partner powinien posiadać doświadczenie w realizacji projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, względnie w realizacji przedsięwzięć o zbliżonym do przedmiotu niniejszego konkursu charakterze merytorycznym.
- Partnerem nie może być zgodnie z art. 39 ust. 10 ustawy podmiot wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania.
- Partnerem nie może być podmiot podlegający wykluczeniu z możliwości ubiegania się o dofinansowanie, w tym wykluczeniu, o którym mowa w art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
- Partnerem nie może być podmiot zalegający z należnościami publicznoprawnymi.
VII. Planowany zakres działań dla Partnera
- Współpraca z wnioskodawcą podczas przygotowania wniosku projektowego w zakresie opisów merytorycznych zadań wykonywanych przez Partnera oraz w odpowiednim zakresie budżetu projektu, dostarczanie wszelkich niezbędnych danych dotyczących Partnera, niezbędnych do uzupełnienia dokumentacji (dokumenty dotyczące rozeznania rynku przygotowane zgodnie z regulaminem konkursu oraz instrukcją merytoryczna wypełniania wniosku o dofinansowanie).
- Uczestniczenie w realizacji projektu na każdym jego etapie, od przygotowania wraz z wnioskodawcą wniosku o dofinansowanie projektu poprzez realizację działań określonych w punkcie 3, monitoring i ewaluacje, wspieranie zarządzania projektem, do współudziału w przygotowaniu dokumentów sprawozdawczych wskazanych przez instytucję finansującą.
- Realizacja dwóch komponentów modelu ,,Wygrana rodzina”:
a) Akademia rozwoju talentów (ART) – przedsięwzięcie skierowane do dzieci i młodzieży, dzięki któremu ta grupa odbiorców będzie mogła wyrównywać braki edukacyjne, rozwijać swoje zainteresowania, odkrywać talenty, ale przede wszystkim wzmacniać swoje kompetencje osobiste, podwyższać motywację d o nauki, budować ciekawość poznawczą,
b) Edukacja rodzinna – program pracy z rodzinami w obszarach ich umiejętności wychowawczych oraz edukacji finansowej.
4. Współpraca w zakresie działań informacyjno-promocyjnych projektu, zgodnie z wytycznymi zmieszczonymi w Podręczniku wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021 – 2027 w zakresie informacji i promocji.
5. Wniesienie do projektu niezbędnego potencjału kadrowego, organizacyjnego, technicznego i finansowego na warunkach określonych w Regulaminie konkursu nr FERS.05.01-IZ.00-002/24.
VIII. Składane oferty powinny spełniać poniższe warunki
- Być przygotowane w języku polskim.
- Zawierać pełne dane Oferenta i osób uprawnionych do jego reprezentowania oraz osób do kontaktów w sprawie współpracy.
- Zawierać szczegółowy opis dotychczasowych doświadczeń w realizacji projektów zbliżonych do przedmiotu niniejszego konkursu o charakterze merytorycznym (formularz zgłoszeniowy).
- Zawierać oświadczenie o gotowości współpracy z Elbląskim Centrum Usług Społecznych w trakcie przygotowania projektu oraz jego realizacji na każdym etapie (formularz oświadczenia nr 1).
- Zawierać następujące załączniki (dopuszczalne są kserokopie):
- dokumenty potwierdzające status prawny potencjalnego Partnera (np. aktualny odpis z rejestru lub odpowiedniego wyciągu z ewidencji) i umocowanie osób go reprezentujących,
- sprawozdanie finansowe za ostatni rok obrotowy,
- oświadczenie o wyrażeniu zgody na upublicznienie informacji o wyborze instytucji na Partnera projektu poprzez umieszczenie jej danych adresowych (nazwa i adres organizacji) na stronie internetowej ogłaszającego nabór (formularz oświadczenia nr 2).
- pisemne oświadczenie o niezaleganiu z należnościami na rzecz podmiotów publicznoprawnych (formularz oświadczenia nr 3).
- Zawierać oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem konkursu nr FERS.05.01-IZ.00-002/24 oraz innymi dokumentami dotyczącymi w/w konkursu zamieszczonymi na stronie internetowej: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/51-innowacje-spoleczne-2/ (formularz oświadczenia nr 4).
- Wszystkie składane dokumenty powinny być opatrzone pieczęcią podmiotu, aktualną datą oraz własnoręcznym podpisem osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu.
IX. Kryteria dodatkowe
- Okres prowadzenia działalności (data wpisu do KRS):
- do 3 lat – 1 pkt.,
- powyżej 3 do 5 lat – 2 pkt.,
- powyżej 5 do 7 lat – 3 pkt.,
- powyżej 7 lat – 4 pkt.,
- Posiada doświadczenie w realizacji (jako lider lub partner) co najmniej 2 projektów o łącznej wartości powyżej 100 tys. zł współfinansowanych ze środków unijnych bądź innych programów publicznych w okresie ostatnich 4 lat przed złożeniem oferty współpracy:
- za każdy projekt zrealizowany ze środków unijnych i ministerialnych jako lider – 2 pkt.,
- za każdy projekt zrealizowany ze środków samorządu terytorialnego jako lider – 1 pkt.,
- za każdy projekt zrealizowany ze środków unijnych i ministerialnych jako partner – 1 pkt.,
- za każdy projekt zrealizowany ze środków samorządu terytorialnego jako partner – 0,5 pkt.
- Posiada w okresie ostatnich 3 lat doświadczenie w realizacji (jako lider lub partner) co najmniej 1 projektu współfinansowanego ze środków unijnych bądź innych programów publicznych. W przypadku spełnienia tego warunku, podmiot otrzymuje punkty warunkowane liczbą beneficjentów projektu(-ów), w proporcji 1 pkt. za każde rozpoczęte 15 osób-beneficjentów projektu.
- Posiada doświadczenia w realizacji zadań z zakresu pracy z rodziną zagrożoną wykluczeniem społecznym obejmujących:
- Prowadzenie warsztatów dla rodziców od 0 – 2 pkt.,
- Prowadzenie spotkań indywidualnych dla rodziców od 0 – 2 pkt.,
- Prowadzenie zajęć z dziećmi i młodzieżą od 0 – 2 pkt.,
- Prowadzenie spotkań indywidualnych dla dzieci i młodzieży od 0 – 2 pkt.,
- Prace na zasobach rodziny od 0 – 2 pkt.,
- Organizacja działań integracyjnych na rzecz rodzin od 0 – 2 pkt.,
- Animacja działań opartych o wolontariat, samopomoc mieszkańców i wsparcie sąsiedzkie od 0 – 2 pkt
- Posiada potencjał kadrowy, organizacyjny, techniczny i finansowy do projektowanych działań – od 0 do 10 pkt.
X. Informacje dodatkowe
- Ogłaszający nabór zastrzega sobie prawo unieważnienia naboru bez podawania przyczyny lub zawieszenia naboru bez podania przyczyny w każdym momencie lub przedłużenia terminu rozstrzygnięcia naboru.
- W przypadku unieważnienia naboru Elbląskie Centrum Usług Społecznych w Elblągu nie ponosi odpowiedzialności za szkody jakie poniósł z tego tytułu podmiot zainteresowany zgłoszeniem swojej kandydatury lub kandydat na Partnera, który dokonał zgłoszenia, a w szczególności Elbląskie Centrum Usług Społecznych w Elblągu nie ponosi odpowiedzialności za koszty przygotowania zgłoszenia.
- Ogłaszający nabór ma prawo do wyboru więcej niż jednego Partnera.
- Ogłaszający nabór zastrzega sobie prawo do negocjacji warunków współpracy z wyłonionym Partnerem.
- Udział Partnera w realizacji projektu nie jest gwarantowany i będzie on uzależniony od uzyskania dofinansowania ze środków FERS.
- Odwołanie od decyzji negatywnej Oferent ma możliwość wnieść w nieprzekraczalnym terminie 2 dni kalendarzowych od ogłoszenia wyników naboru w formie pisemnej na adres składania ofert. Odwołanie to będzie rozpatrzone w terminie 3 dni roboczych od daty wpływu.
XI. Sposób składania ofert
Dokumenty należy składać osobiście:
W siedzibie Elbląskie Centrum Usług Społecznych w Punkcie Przyjęć Klienta
ul. Winna 9, 82 – 300 Elbląg
Z dopiskiem na kopercie: „Oferta partnerstwa – konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-002/24” zgodnie z zapisami art. 39 ustawy, oferty przyjmowane są przez okres 21 dni kalendarzowych od dnia opublikowania niniejszego ogłoszenia na stronie internetowej w Elbląskie Centrum Usług Społecznych w Elblągu.
O terminie złożenia decyduje data wpływu i oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
Oferty niekompletne, niespełniające warunków podanych w punkcie VI niniejszego ogłoszenia, nie będą rozpatrywane.
Ocena złożonych zgłoszeń prowadzona będzie zgodnie z art. 39 ustawy z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania podmiotów.
W sprawie dodatkowych informacji należy kontaktować się: elwira.tanska@ecus.pl.